…és biztonságérzetet tápláló környezet.
Távolíts el a lakásból minden olyan tárgyat vagy növényt, amely potenciálisan káros vagy mérgező lehet macskáid számára. Míg bizonyos anyagok értelemszerűen károsak a macskák egészségére (ideértve például a háztartási tisztítószereket), a csokoládéról, a teáról, a kávéról vagy néhány növényről (például a leanderről, a liliomfélékről, a mikulásvirágról, a filodendronról, a hortenziáról, a jácintról, a sárga nárciszról vagy a tulipánról) talán nem is feltételeznénk, hogy mérgező hatással lehetnek a macskákra.
Az elektromos kábeleket olyan helyre rejtsd el vagy olyan helyen vezesd el, ahol a macskák nem bírják megrágni őket! Ha sok kis játékot (például alufóliából készült kis golyócskákat) tartalmazó ingergazdag környezetet biztosítasz a macskáid részére, akkor hatékonyabban elvonhatod a figyelmüket a potenciálisan veszélyes tárgyakról vagy helyekről. Minden éles tárgyat és minden olyan tárgyat tégy el, amelyet a macskák esetlegesen megrághatnának, megnyalhatnának vagy tönkretehetnének. Macskáid biztonsága érdekében (leesés kockázata) ügyelj rá, hogy az ablakok ne maradjanak nyitva.
Javasoljuk, hogy esetleges sürgős helyzet esetére állatorvosod elérhetőségi adatait írd be a telefonodba. Rendszeresen járj el macskáiddal állatorvoshoz, hogy megkaphassák a megfelelő oltásokat és paraziták elleni kezeléseket, valamint, hogy a bőrük alá a nemzeti nyilvántartó rendszerben történő azonosításukra szolgáló mikrochipet ültethessenek be. Állatorvosod egy elsősegélycsomag összeállításában is segíthet Neked, hogy elővigyázatosságból mindig kéznél lehessenek az alapvető fontosságú gyógyászati eszközök, ideértve például némi szemöblögetésre szolgáló vizet, egy csipeszt, némi fültisztító oldatot, pár géz alapú kötszert stb.
Új társaid hazaszállítása
A hazautat kényelmesebbé teheted új barátaid számára azzal, ha macskaszállító dobozban szállítod őket. Ha az utazás előtt egy nappal összesen négy nyomásnyi szintetikus macskahormont permetezel a macskaszállító dobozra és annak a belsejébe, akkor macskáid valószínűleg nyugodtabban viselik majd a helyváltozást. Lehetőség szerint felülnyíló macskaszállító dobozokat válassz, hiszen azokba könnyebb beletenni a macskákat, illetve könnyebb őket kivenni belőlük.
A macskák esetleges kezdeti szorongása talán a régi gazdájuk illatát viselő régi játék vagy takaró segítségével is csökkenthető. Elvégre a macska kissé megrémülhet vagy nyugtalanná válhat az utazástól, a sok új szagtól, valamint az idegen hangoktól. Ha a macskáid ilyenkor nyávognak, az teljesen természetes reakció a részükről. Próbáld mérsékelni az őket érő ingereket, és ne ijedj meg.
Az első közös nap otthon
Megfelelő felkészülés hiányában az új macskák érkezése meglepően stresszes lehet a macskák számára és számodra egyaránt. Ne feledd, hogy bár Te és családtagjaid bizonyára nagyon izgatottak vagytok az új macskák érkezése kapcsán, a macskáknak a lehető legtöbb nyugalomra és biztonságérzetre van szükségük ezen az érzelemdús napon. A következő lépések segítségével megkönnyítheted az utazást, valamint mindnyájatok számára kellemes élménnyé teheted a találkozást.
A családtagok bemutatása a macskáknak
Hazaérkezéskor tedd le a macskákat a macskaszállító dobozokban egy külön helyiségbe. Fokozatosan nyisd ki a helyiség ajtaját vagy ajtajait, hogy a macskák a saját tempójukban felfedezhessék az új környezetet. Habár a macskák a kíváncsi természetüknél fogva imádják a nyitott ajtókat, nem szabad őket az első napon elhalmozni ingerekkel.
Az új családtagokat fokozatosan mutasd be a többi családtagnak, esetlegesen ideértve a többi állatot is. Macskáidat az első pár napban érdemes magukra hagyni, hogy megszokhassák az új környezetet. Nem szabad rájuk erőltetni, hogy az első naptól mindenkivel barátkozzanak; helyette fokozatosan kell bemutatni őket a család többi tagjának.
Lehetőség szerint kíméld macskáidat a túlzott mértékű és/vagy stresszes zajoktól. Az ilyen hangok (különösen ideértve a háztartási gépek, például a porszívó, a fúrógép, a fűnyíró stb. hangjait) zavarhatják a macskákat, vagy akár feszültséget is kiválthatnak belőlük.
Finom falatok és játék – kezdődhet a kaland
Az 5–7 napos tápváltási időszak után határozd meg a táplálékok megfelelő mennyiségét és jellegét (egy 4 kg-os macskának naponta átlagosan 50 g tápra van szüksége) az életkorukkal, az ivarossági állapotukkal (ivaros vagy ivartalanított) és az aktivitási szintjükkel összhangban.
A macskák notóriusan rossz ivók. Ebből kifolyólag gondoskodni kell róla, hogy macskáid bármikor tiszta és friss vizet ihassanak. Az iváshiány részbeni ellensúlyozására jó módszer lehet, ha macskáidat minden nap nedves eledelekkel is eteted. Egy 4 kg-os macskának naponta átlagosan 150 ml folyadékra van szüksége.
Mivel lehetne még segíteni nekik? Hát persze, a játékok! A játék kiváló módszer lehet a macskáiddal történő kommunikáláshoz. Vásárolhatsz nekik játékokat, vagy improvizálhatsz is (például egy rongydarab segítségével). A macskák gyakran maguk válogatják ki, hogy mivel szeretnének vagy éppen mivel nem szeretnének játszani. A játék során ideális esetben elmélyíthető a kapcsolat szeretett négylábú barátoddal. A játék a macskák szellemi stimulálásához és fizikai megmozgatásához is nagyon jó módszer, különösen a beltéri macskák esetében. Kellemes tréningezést és sok-sok türelmet kívánunk Neked!
Összefoglalva: ha a kezdetektől megfelelő minőségű és mennyiségű táplálékot és vizet biztosítasz a macskáid számára, akkor ezzel megkönnyítheted számukra az új környezet megszokását. Az alapvető táplálkozási szükségletek kielégítését követően azonban ne feledkezz meg róla, hogy a macskáknak nagyon sok figyelemre és játékidőre van szükségük. Tervezd be a játékidőt a napjaidba, és kezdj el olyan kapcsolatot kialakítani macskáiddal, amelyben a szeretet napról napra erősödhet!