Hogyan határozhatom meg a fajtajellemzőket kutyámnál?
Ha örökbe fogadtál egy kutyát, előfordulhat, hogy nem sok információd van szülei eredetéről vagy genetikai vonaláról. Más szóval kutyád egyedi és nem tartozik egyetlen fajtához sem. Mégis előfordulhat, hogy szeretnéd beazonosítani a kutyád génjeiben megtalálható fajtákat, különösen, ha kék szemei egy husky-éra hasonlítanak, alakja pedig egy Labradorra emlékeztet. Előfordulhat, hogy a kutya egyik szülője azonosított fajta, azonban ebben csak akkor lehetsz biztos, ha szerepel a kutyafajták nemzeti nyilvántartásában. Következésképpen alaposan meg kell vizsgálnod felépítési és viselkedési (adottságait) jellemzőit, hogy megpróbáld meghatározni, mely fajták keresztezéséből származhat négylábú kedvenced. Ez egyedül bonyolult lehet, ezért bátran egyeztess állatorvosoddal. Ő számos kutyafajtát lát minden nap biztosan sok hasznos információval szolgál majd. Azután keress információkat a fajták és tenyésztők hivatalos weboldalán, ahol részletes leírást találsz az egyes fajták jellemzőiről. Végül mindenképpen beszélj valakivel, aki némi információt adhat a kutyád hátteréről. Ha a kutyád kölyök, akkor nehéz lehet döntő jellegű információkat szerezni, ezért a legjobb, ha vársz pár hónapot, amíg teljesen felnő és utána újra kezdheted a kutatást.
Tippelhetsz megfigyelés alapján, azonban, ha tényleg biztos szeretnél lenni abban, hogy milyen fajták találhatóak meg kutyád génállományában, akkor DNS-tesztre lesz szükség. A Mars állatorvosai – A WALTHAM Centre for Pet Nutrition (Kisállat-táplálási központ) munkatársaként - megalkotta a „Wisdom Panel” tesztet – ez egy készlet, ami jelentést készít a keverék kutya DNS-éről.
Számos felépítési jellemzőt lehet figyelembe venni, beleértve az alábbiakat:
Fejforma
A kutyák fejformája három fő csoportba sorolható: Dolichocephalic, vagy hosszú fejű (pl.: a Collie vagy az Afgán agár), brachikephalikus rövid, széles koponyájú kutyák (pl.: a Boxer vagy a Shih-Tzu) és a Mesocephalic, ami közepes méretű fejjel és koponyával rendelkező kutyákra utal, amik valahol a korábban említett két csoport közé esnek. A legtöbb kutya a Mesocephalic csoportba tartozik (pl.: a Labrador, Malinois, Ausztrál pásztorkutya... stb.).
A fülek formája és tartása
A kutyák fülének formája rendkívül sokféle lehet (pl.: gomb, denevér (pl.: egy denevér szárnyára emlékeztet), lógó, hosszú, széles, V-alakú...), azonban általában három fő csoportba sorolják őket. Ezek az alábbiak: lógó vagy csepp fülek (pl.: az olyan vadászkutya félékhez tartozó kutyák, mint a tacskó) hegyes vagy felálló fülek (pl.: Doberman vagy Yorkshire terrier, Németjuhász vagy Szibériai Husky) és a félig hegyes vagy felhúzott fülek (pl.: Collie vagy Juhászkutya...).
Kutyád bundájának állaga és színe
A kutyák bundája sokféle állagú és hosszú lehet, fajtáik szerint a kutyák lehetnek többek között rövid szőrűek (pl.: Beagle vagy Doberman), drótszőrűek (pl.: terrierek, pl.: Jack Russel Terrier), hosszú szőrűek (pl.: Collie, Flandriai pásztorkutya, Máltai kutya...) és göndör szőrűek (pl.: Labradoodle, Cockapoo).
Négylábú barátaink bundája többféle mintázatú is lehet, beleértve a kétszínű bundát (pl.: néhány spánielnél vörös és fehér), a pöttyös mintázatút (pl.: Dalmata), a háromszínű mintát (gyakran fekete, barna és fehér, pl.: a Bernáthegyi kutyáknál), a merle vagy foltos szőrzetet (sötétebb árnyalatú foltok világosabb bundán, látni sok Collie, az Ausztrál pásztorkutya esetében) és különböző színek széles skáláját pl.: fekete és barna, arany, őzbarna, vörös, rozsda, sárgás, csokoládébarna, hogy csak néhányat említsünk. Azonban ne felejtsd el, hogy a bunda mintázata és színe jelentős mértékben változik fajtákon belül is, ezért egy Beagle lehet például háromszínű vagy kétszínű is.
Figyelembe veheted a kutyád általános felépítését és testalkatát (karcsú, magastermetű vagy zömök stb.), megfigyelheted, hogy van-e szakálla, bajusza (pl.: Skót terrier vagy Schnauzer), illetve fontos lehet súlya, magassága és farkának tartása.
Jellemvonások és fajta
Egyes fajtákhoz kapcsolódik bizonyos jellemvonás, temperamentum vagy adottság, ezért figyelembe veheted kutyád viselkedését és reakcióit különböző helyzetekben. Ne felejtsd el azonban, hogy az egyes fajtákon belül is számos külsejű és viselkedésű kutya fordul elő. Vagyis minden fajta esetében vannak kutyák a spektrum mindkét szélén. Mindazonáltal sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy egy adott megjelenésű vagy viselkedésű kutyát fogadjunk be, amikor keverék kutya helyett egy adott fajtát választunk.
Néhány szempont: Nyugodt és higgadt vagy folyton ugat és éber (pl.: West Highland white terrier, beagle)? Védi a házat (pl.: Németjuhász)? Védi a családtagokat (pl.: Belga juhász vagy Labrador Retriever)? Folyamatosan ás (pl.: Terrierek, Boxer)? Szereti a vizet (pl.: Pudlik, Labrador Retriever, Újfundlandi) vagy kiváló visszakereső (pl.: Golden vagy Labrador retriever)? Terelő ösztön jeleit mutatja (pl.: Border Collie-k, Ausztrál pásztorkutyák, Flandriai pásztorkutya)? Folyamatosan szagot vagy nyomot követ (pl.: Beagle vagy Pointer)? Rendkívül energikus (pl.: Collie, Jack Russell)? Nagyon fejlettek az érzékszervei, illetve nagy a testmozgás és szabadságigénye (pl.: Husky-k)?
Gyakori kutyákhoz kapcsolódó fogalmak
A fajtiszta két azonos fajtájú kutyától származik. A törzskönyvezett kutya olyan fajtatiszta kutya, amelynek származását nyilvántartásba vették vagy rögzítették a kutyafajták nemzeti nyilvántartásában. Azonban a két szót néha felcserélik.
-A keresztezett fajtájú kutya szülei ismertek és két különböző fajtához tartoznak. Néha ezt a fogalmat használják azokra a kutyákra, akiket szándékosan tenyésztettek ki.
-A vegyes fajtájú kutya szülei különböző fajtájúak.
Illusztrált útmutató
Ezzel az útmutatóval a különböző felépítési kritériumok alapján könnyedén meghatározhatod a kutyád esetében esetlegesen szóba jöhető fajtákat. Azért készítettük, hogy gyorsan megnézhesd a fajták keresztezését és azonosíthasd a domináns fajtát. Azonban ez csak egy útmutató és nem helyettesíti egy fajtaszakértő elemzését.