Mennyi alvásra van szüksége a kölyökmacskámnak?
A felnőtt macskák naponta átlagosan 18 órát alszanak, a kölyökmacskák pedig még ennél is többet! Ha most fogadtál új kölyökmacskát az otthonodba, vagy kis porontyokat nevelsz, akkor talán felmerülhetett benned a kérdés, hogy mennyi alvásra van szükségük. Ha szeretnél gondoskodni róla, hogy kölyökmacskáid jól aludhassanak, akkor biztosíts számukra védett, meleg, kényelmes és csendes alvóhelyet. A megfelelő táplálkozás mellett az alvás is alapvető fontosságú tényező a kölyökmacskák agyának, idegrendszerének, izmainak és csontjainak a fejlődéséhez. A macskák alvási ritmusa és időtartama egyfelől a koruktól, másfelől a beállítottságuktól és az életmódjuktól is függ: minél aktívabb életet élnek, annál több alvásra van szükségük.
Újszülött kismacska alvási mintája
Kölyökmacskád az első héten akár több mint 20 órát is alhat naponta. Ez bizony egy napnak körülbelül a 90%-a! Ilyenkor a kölyökmacskák rendszerint felszínesen és élénken alszanak. Megfigyelhető, hogy az arcizmaik és a füleik néha kissé megrándulnak; valamikor még rövid, halk hangokat is kiadhatnak. Ez az úgynevezett „gyorsalvás” (a szaknyelvben paradoxális alvásként vagy a „rapid eye movement” angol kifejezésből (a jelentése: gyors szemmozgás) eredő REM mozaikszó segítségével REM-fázisként is szoktak hivatkozni rá). Az is megfigyelhető, hogy az újszülött macska rendszerint a testvéreivel együtt (ha vannak testvérei), az anyja közelében alszik. Ez nála ösztönös viselkedés: saját maga még nem képes szabályozni a testhőmérsékletét, így édesanyjánál keresi a meleget és a biztonságot. Ne feledd, hogy kölyökmacskád testmérete az élete első hetében a duplájára is nőhet, és bizony az ilyen intenzitású növekedéshez sok alvás szükséges. Kis barátod számára az alvás egyfelől pihentető élmény, másrészt ilyenkor az emlékezőkészség és a tanulási készség is fejlődik.
Két hétnél idősebb kölyökmacskák alvási szokásai
Ahogyan a kölyökmacskád kezd felnőni, az érzékszervei elkezdenek fejlődni, valamint így fokozatosan egyre aktívabb lesz, és egyre kevesebbet fog aludni. Alvási idejében megjelenik egy új, mély fázis (a szaknyelvben lassúalvásként vagy nem REM-fázisként is szoktak hivatkozni rá), amikor a macska teljesen ellazul és lassan lélegzik. Ez a fázis váltakozik a „könnyű” REM-fázissal. Az így keletkező ciklust „alvási menet”-nek hívjuk. Ahogyan az alvásidőben, az ébredési fázisok között megjelennek az alvási menetek, kölyökmacskád fokozatosan áttér a tipikus többfázisú alvásra1 .
Kölyökmacskád háromhetesen elkezd önállóan aludni. Ilyenkor már hosszabban tartó mélyalvási fázisok segítségével piheni ki a fáradalmakat. A kölyökmacskád várhatóan oldalra vagy hasra fekve alszik majd. Az idő előrehaladtával egyre bátrabb lesz, és elkezdi felfedezni a környezetét. Macskabarátod ugrálás, mászás, paskolás és kaparás segítségével ismerkedik a környezetével (érdemes a bútoraidra és a függönyeidre odafigyelni). Ezek az ösztönös cselekedetek nagyon stimuláló hatással vannak a kölyökmacskákra, és sok energiát vesznek igénybe, amelyet az alvás során pótolni kell.
A kölyökmacskák kéthónapos koruktól – a felnőtt társaikhoz hasonlóan – átlagosan már „csak” napi 18 órát alszanak. Az alvási ciklusuk ekkor két részre osztható: a körülbelül 20–25 perces mélyalvási fázist egy körülbelül 5 perces paradoxális (REM-)fázis követi. A macskák ez utóbbi fázis során szoktak álmodni. A kölyökmacskák ekkor már önállóan alszanak, gyakran egy meleg, napos, kényelmes, magasan fekvő helyen.