Kutyaeledel minden életszakaszhoz: kölyökkortól felnőtt korig
Felkészülés a kutya életének kulcsfontosságú pillanataira
Kutyatársunk az élete során számos fizikai és viselkedésbeli változáson megy át, amelyek egy adott életszakaszhoz kötődnek, és ezek gyakran étrendbeli változtatásokat is igényelnek. Az elválasztástól az idős korig a kutyád táplálkozási igényei folyamatosan változnak többek között a fajtájától, aktivitásától, életkortól, a növekedés adott fokától, a környezettől, valamint attól függően, hogy ivartalanított-e a kutya vagy sem.
Számtalan élményt fogtok megélni együtt, például az első sétát a környéken kiskutyáddal. És lesz néhány csalódás is, amikor nem leszel olyan boldog, például, ha a kiskutya lelkesen megrágja a kedvenc cipődet. Azonban, a cipőt nem számítva, ezek a hullámhegyek és völgyek erősítik meg egyre jobban a kutyád és közted lévő kapcsolatot.
Talán a kutya életének egyik legfontosabb fejlődési mérföldköve a fiatalkora és a felnőttkora közötti átmenet. Segíthetsz a kutyádnak, hogy ez az átmenet a lehető legegészségesebb és legzökkenőmentesebb legyen, ha megismerkedsz azokkal a fiziológiai változásokkal, amelyekkel ebben az időszakban szembe kell nézned, illetve azokkal a változásokkal, amelyek a kutya ellátását, például az étrendjét érintik.
Fiatal kutyából felnőtt: mire számíthatok
A kutya fiatal kora 12-16 hetes kora körül kezdődik, és a felnőttkorig tart. A fiatalkorában a kutya minden érzékét teljes mértékben használja (pl.: érzékelés, ízlelés, hallás, szaglás, látás). 7 hónapos koruk körül általában leváltják a tejfogaikat az állandó, felnőtt fogakra. Ilyenkor kamaszkori viselkedés is jellemzővé válik, például próbálgatja a határait veled és más kutyákkal szemben, és úgy tűnik, mintha elfelejtette volna azokat a jó dolgokat, amelyeket az anyukájuktól, testvéreitől vagy tőled tanult élete első 3-12 hetében.
Mikor éri el a kölyökkutya a teljes méretét?
Nincs kőbe vésett szabály arra vonatkozóan, hogy mikor éri el egy kutya a felnőtt méretét. Valójában a kutya növekedésének vége nagyban függ a kutya fajtájától: a kis-közepes méretű fajták 1 éves koruk körül érik el a felnőtt méretüket (mini méretű fajták esetén kicsit korábban), közepes-nagy méretű fajták 1 éves és 18 hónapos koruk között érik el a kifejlett méretüket, míg az óriás méretű fajták sokkal lassabban fejlődnek, és 2 éves koruk felett érik a teljes méretüket.
A növekedés üteme mérettől és fajtától függően változik. Például egy kisméretű kutya 4 hónapos korára eléri a méretének felét, és 6 hónapos korára a méretének háromnegyedét. Ezzel szemben a nagyméretű fajták teljes súlyuk felét elérik 5 hónapos, a súlyuk háromnegyedét pedig 9 hónapos korukra.1
Vagyis a növekedés nagy része a kölyökkutya életének korai szakaszában történik, fajtától függetlenül. Ezért ne feledd, hogy a mérettől függetlenül a kölyökkutyának elegendő kalóriára van szüksége ehhez a hihetetlen fejlődéshez. Majd a hatodik hónaptól kezdve a gyors fejlődés elkezd lelassulni minden, de főleg a nagyméretű kutyák esetén.
Ne feledd, hogy a kiskutyáknak az egészséges fejlődés jobb, mint a nagymértékű fejlődés, vagyis a gyors nem szükségszerűen a legjobb. A túl gyorsan fejlődő kiskutyáknál nagyobb a kockázata a vázrendszeri problémák vagy a súlygyarapodással összefüggő egészségügyi problémák kialakulásának. Nagyon fontos, hogy a kölyökkutyák teljes értékű és kiegyensúlyozott, kölyköknek készült eledelt egyenek a növekedési időszakban, hogy az egészséges fejlődéshez minden tápanyagot megkapjanak a megfelelő mennyiségben.
További információt a kölyökkutyák fejlődésének üteméről itt találhatsz: