Nyáron meg kellene változtatnom kutyám etetési rutinját?
Tudod, milyen fontos kutyád minőségi, tápláló eledellel való állandó etetési rutin szerinti etetése.
De mi a helyzet nyáron? Meg kellene változtatni az etetési rutint?
A kutya korától, fajtájától és életmódjától függően megváltoztathatja a viselkedését a melegebb hónapokban. A kutyák általában többet pihennek, kevesebb energiát használnak fel és ezért az étvágyuk is kisebb az átlagosnál.
Ez normális jelenség. Mindaddig, míg megtartják a testsúlyukat, nem száradnak ki, nem hevülnek túl, és a gazda tápláló eledelt biztosít számukra, addig nem kell aggódni, hogy a kutya kevesebbet eszik a nyári időszakban. Annyit fognak enni, amennyire szükségük van, és amikor szükségük van.
Jó, ha az etetési rutint ehhez igazítjuk. Csökkentheted az adagot, ha a kutya nem eszik annyit, mint szokott. Szerencsésebb az etetést hűvösebb időszakra, például reggelre vagy estére időzíteni, mivel az emésztésnek melegítő hatása van, ami hatással lehet a keringésre.
Hogyan reagál a kutyám a magasabb, nyári hőmérsékletre?
Kutatások bizonyították, hogy az eltérő fajták eltérő hőmérskletet tekintenek „semlegesnek” (pihenés közben, fizikai aktivitás nélkül). Ez az a külső hőmérsékleti tartomány, ahol a kutyának nem kell aktívan szabályoznia a testhőmérsékletét.
Rövid szőrű fajtáknál a semleges hőmérsékleti tartomány becslések szerint 20 és 25 °C között van. Hosszú szőrű fajtáknál ez becslések szerint 15 és 20 °C között van, egyes fajtáknál, például az Alaszkai malamut és husky esetén ez a tartomány 10 és 15 °C közé esik.
Ez azt jelenti, hogy ha a hőmérséklet a kutya „semleges” tartománya fölé emelkedik, akkor lihegni kezdhet, ami a leghatékonyabb módja a test hűtésének. Ez hőmérséklet-szabályozó tevékenység csökkenti az energiaszintet és az étvégyat is. Ellenőrizd, hogy mindig legyen friss, tiszta vize, és etesd a nap hűvösebb időszakában (reggel vagy este).
Természetesen a kutya kora és életmódja is befolyásoló tényező. Az aktívabb kutyáknak több ételre van szükségük a tevékenységeik miatt.
A kutya nagyon liheg: Mit tegyek?
Habár a kutyák képesek széles hőmérsékleti tartományhoz alkalmazkodni, nagyon melegben ez nehezebb lehet számukra. A kutyák elsősorban légzésükkel szabályozzák a testhőmérsékletüket. Kilélegzik a meleg, párás levegőt, és beszívják a hűvösebb levegőt, így hűtik a testüket.
A lihegés mértéke jelzi, hogy a kutya mennyire érzi komfortosan magát. Ha a kutya nagyon meleg környezetben van, a lihegéssel már nem tudja hatékonyan hűteni magát –nem tudja a meleg levegőt hűvös levegőre cserélni, és fennáll a túlhevülés kockázata.
Meleg napokon, amikor a hőmérséklet 35-40°C fölé emelkedik, főleg ha a páratartalom magas (80% feletti) és nem mozog a levegő, akkor a kutya légzésére különösen oda kell figyelni. Ha úgy tűnik, hogy szenved a melegtől, akkor próbáld meg csökkenteni a testhőmérsékletét: például egy úszással vagy hideg fürdővel, a helyiség szellőztetésével, és persze mindig legyen elegendő víz a kutya előtt.
Mivel a nyár közepén vagyunk, számos más dologgal is kényelmesebbé és biztonságosabbá teheted a kutyádnak az időt.