Pozitív tanulás: a kedvenced és a közted lévő kapcsolat elmélyítése
A kedvencekkel kialakított kapcsolat mélysége és erőssége egész életünket megváltoztathatja. Elsősorban azért lesznek életünk részei, mert ilyen mély kapcsolatokra vágyunk.
Ezek a kapcsolatok a kedvencünkkel megosztott életünk során folyamatosan fejlődnek és számos nagyszerű előnnyel járhatnak.
A legtöbb kisállat gazdi annyira közel áll kedvencéhez, hogy „családtagnak” tekinti. Ráadásul az érzelmi kapcsolaton túl a tapasztalatok szerint a kisállat gazdiknál csökken a stressz, egészségesebb életet élnek és a kedvencek hozzájárulnak a gyermekek kognitív és nyelvi fejlődéséhez. (A terápiás kutyák hatása a kisgyermekek tanulására és közérzetére az osztálytermekben és a kórházakban+ hivatkozás a Waltham tanulmányra)
Akkor van bármilyen módja annak, hogy elmélyítsd a kedvenced és a közted lévő kapcsolatot?
Kedvenced megértése
Minél jobban megérted kedvencedet – pszichológiájukat és a fiziológiájukat – annál jobb lesz a kapcsolatod vele és pozitívan tudsz vele kommunikálni.
Kedvenced három részből agyának átlátása
Először is fontos, hogy átlásd kedvenced agyának felépítését. Mint minden emlős (minket is beleértve), kutyád vagy macskád agyának is három része van: a neokortex, a limbikus rendszer és a „hüllő” agy.
Az emlős agyában a neokortex felelős az olyan „magasabb rendű” gondolkodásért, mint a problémamegoldás, a térérzékelés és a tudatos gondolatok.
A limbikus rendszer felelős olyan dolgokért, mint az érzelmek, motiváció, tanulás és emlékek...
A „hüllő” agy (az agytörzs) az emlős agyának primitív és ösztönös része. Elsősorban a túlélési ösztönért felelős, például a „Küzdj, vagy menekülj!” reakcióért.
A neokortex rész erősen fejlett. Legtöbbünk stresszes vagy ijesztő helyzetben is képes elemezni a helyzetet és indokolt, átgondolt módon reagálni.
Az olyan állatoknál azonban, mint a macskák és a kutyák azonban, a neokortex sokkal kisebb. Stresszes helyzetben nagy valószínűséggel közvetlenül „hüllő” agyuk reagál, vagyis a „Küzdj, vagy menekülj!” reakció aktiválódik.